10–11 września 2019 r. w Warszawie odbyła się II edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy. Miałam możliwość odwiedzenia ekspozycji zarówno pierwszego, jak drugiego dnia. Muszę przyznać, że liczba wystawców i zwiedzających nie była tak duża, jak np. w trakcie tegorocznych targów Intersolar Europe, lecz, jak wynikło z opinii uczestników i organizatorów, zadowalająca dla każdej z grup. Na hali królowały oczywiście panele fotowoltaiczne. Wśród stoisk odnalazłam firmę OneMeter, która w zeszłym roku przekazała redakcji smart-grids.pl rozwiązanie OneMeter Beacon służące do pomiaru zużycia energii elektrycznej. Równolegle z targami odbywały się wydarzenia towarzyszące, np. IX Międzynarodowa Konferencja „Fotowoltaika w Polsce” czy IV Kongres Magazynowania Energii w Polsce. Nasze wydawnictwo również miało swój wkład w tę edycję RE-energy, a mianowicie wraz z targami przygotowaliśmy mini konferencję „Czysta energia, czyste powietrze w mieście”. Wydarzenie było podzielone na trzy sesje, w każdej odbyły się po dwie prezentacje. Całość zamknął panel dyskusyjny. W Sesji I: OZE w mieście – bezpieczeństwo energetyczne, czystość powietrza, aspekty prawne, źródła finansowania, prelekcje wygłosili:
- Przemysław Kałek, Radca Prawny, Partner, Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.k., który przekazał bardzo ciekawe informacje o korzyściach oraz ułatwieniach prawnych i podatkowych z instalacji OZE w miejskiej sieci energetycznej,
- Piotr Siergiej, Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu, który przedstawił niezwykle pouczające wystąpienie o tym, skąd w mieście bierze się smog i jak wpływa on negatywnie na nasze zdrowie, a wręcz i życie.
W Sesji II: Dobre praktyki wdrażania OZE w przestrzeni miejskiej, mieliśmy okazję wysłuchać:
- dr. inż. Stanisława Pietruszko, Prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, w ramach prezentacji o współczesnej architekturze proekologicznej, czyli o możliwości zastosowania fotowoltaiki w architekturze,
- Daniela Raczkiewicza, Doradcę Zarządu IEN Energy, który opowiedział, czym są klastry energii i przedstawił koordynowany przez przedsiębiorstwo Klaster Energii Michałowo – w tym zastosowane w mieście źródła energii odnawialnej.
Sesja III: Rozwiązania pozwalające na zmniejszenie smogu w mieście, należała do przedstawicieli firm technologicznych, reprezentowanych przez:
- Arkadiusza Dąbrowskiego, Prezesa spółki real GREEN, który pokazał system budowy domów jednorodzinnych bezkominowych (nie emitują one w każdym etapie budowy i użytkowania gazów cieplarnianych; stanowią jednocześnie azyl i ochronę przed smogiem już istniejącym tak, by jego mieszkańcy mogli regenerować siły w czystej atmosferze),
- Adama Zalewskiego, Wiceprezesa ds. Strategii i Rozwoju Griffin Energy, który wygłosił interesującą prezentację na temat wykorzystania magazynów energii w przestrzeni miejskiej na podstawie już zrealizowanych projektów.
Całość spotkania zamknął panel dyskusyjny, który miałam możliwość poprowadzić osobiście. W panelu wzięli udział: Piotr Siergiej, Daniel Raczkiewicz i Arkadiusz Dąbrowski. Omówiliśmy następujące zagadnienia: Czy OZE jest nam potrzebne w przestrzeni miejskiej? Czy dzięki tego typu źródłom energii możliwa jest praca wyspowa miasta? Czy lepiej być klastrem energii czy spółdzielnią energetyczną? Jakie OZE najlepiej wpisują się w tkankę miejską i minimalizują smog? Czy obecne regulacje sprzyjają wykorzystywaniu OZE w przestrzeni miejskiej, a może na drodze stoją inne przeszkody? Czy każdy mieszkaniec może zostać prosumentem?